UPB grupa 2023. gadā kāpinājusi apgrozījumu līdz 250 miljoniem eiro

UPB grupas konsolidētais apgrozījums 2023. gadā sasniedzis 250 miljonus eiro, liecina uzņēmuma neauditētie dati. Arī šogad apgrozījums plānots stabils, saglabājoties līdzvērtīgā līmenī. Tiek sagaidīts, ka interese par jauniem projektiem palielināsies šī gada 2. pusgadā, kas apgrozījuma pieaugumā atspoguļosies nākamgad.

“Būvniecības un būvkonstrukciju ražošanas nozarē 2023. gads ir bijis salīdzinoši stabilāks un paredzamāks. Esam adaptējušies pieprasījuma izmaiņām un izejmateriālu cenu pieaugumam, un arī tirgus svārstības vairs nav tik krasas, kā tas bija iepriekšējos gados. Līdz ar to arī mūsu ražotnēs varam nodrošināt vienmērīgāku noslodzes līmeni, un drošāk skatīties uz priekšu,” skaidro UPB valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš.

D. Bērziņš norāda, ka šajos apstākļos priekšrocība ir bijusi UPB diversificētais produktu un pakalpojumu klāsts. Tas ļāvis operatīvāk reaģēt uz tirgus sabremzēšanos Skandināvijā, kas ir uzņēmuma galvenais eksporta reģions. Plānotais projektu portfelis 2024. gadam ir aizpildīts atbilstoši uzņēmuma mērķiem, paredzot, ka lielāka tirgus aktivitāte atsāksies šī gada 2. pusgadā, līdz ar to UPB valdes priekšsēdētājs prognozes šim gadam izsaka ar piesardzīgu optimismu, lielāku izaugsmi paredzot 2025. gadā.

Lielākais fasāžu projekts UPB vēsturē

Pagājušā gada nogalē pabeigta montāža UPB grupas vēsturē līdz šim lielākajai elementfasādei – Marijas Elizabetes slimnīcai Kopenhāgenā, Dānijā. Tā ir bērnu slimnīca, kurai piegādātā fasāde bija augstas sarežģītības ne tikai tās izmēra, bet arī stingro tehnisko prasību dēļ. Pabeigts arī prestižs fasādes projekts 11 stāvu biroju ēkai Londonas centrā. Līdz ar šo projektu UPB turpina nostiprināties Lielbritānijas tirgū, kas ir viens no uzņēmuma ilgtermiņa mērķiem. Realizētā fasāde izceļ arī UPB grupas uzņēmumu iekšējo sinerģiju, jo tajā apvienoti vairāki UPB ražotie produkti.

Kopumā 2023. gadā eksporta aktivitātes veidojušas vairāk nekā pusi no UPB grupas kopējā apgrozījuma, galveno fokusu saglabājot uz Skandināvijas valstīm. Vairāki projekti ļāvuši izcelt arī UPB kompetences augstas pievienotās vērtības produktu projektēšanā un ražošanā, eksportējot sarežģītus lielizmēra fasāžu elementus.

Stabila izaugsme turpinājusies arī mašīnbūves virzienam, kas sasniedzis 22% apgrozījuma pieaugumu, salīdzinot ar gadu iepriekš. To veicinājusi lielu un sarežģītu projektu realizācija, tostarp ievērojami paplašinot eksportu uz tādām valstīm kā ASV un Lielbritānija. 

Latvijas tirgū fokuss uz industriāliem objektiem

2023. gadā Latvijā pabeigti tādi nozīmīgi būvobjekti kā Daugavas stadiona vieglatlētikas manēža, kas īstenota pēc “projektē un būvē” principa, un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs. Kopumā projektēšanas un būvniecības virziens bijis aktīvs, un sākti vairāki jauni industriālie un biroju projekti dažādu nozaru ražošanas uzņēmumiem, piemēram, Knauf jaunais birojs, Rettenmeier Baltic Timber un Latvijas Finiera ražošanas ēkas. Aktīvs bijis arī enerģētikas projektu sektors, iesaistoties šķeldas katlumāju būvniecībā vairākās Latvijas pilsētās.

Nozīmīga bijusi arī ar Vastint Latvia uzsāktā sadarbība projektā “Magdelēnas kvartāls”, kam UPB nodrošināja ēkas karkasa un betona fasādes ražošanu un montāžu. Projekts īstenots pēc “off-site construction” jeb “būvniecība ārpus būvlaukuma” principa, kas ļauj samazināt uz vietas veicamo darbu apjomu. Kā norāda UPB valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš, šī pieeja ir viena no tendencēm, ko būtu vērts plašāk attīstīt arī Latvijas tirgū, meklējot iespējas kā būvniecības nozarei kļūt efektīvākai.

Arī 2024. gads Latvijas būvniecībā plānots dinamisks, ar fokusu uz sarežģītiem industriālajiem projektiem, kā arī procesu un kvalifikācijas uzlabošanu, kas ļaus būt vēl konkurētspējīgākiem nākotnē.