Vecās Munkšē fabrikas teritorijas dienvidu daļa Jenšēpingas pilsētas centrā attīstās par iecienītu vietu tirdzniecībai, birojiem un dzīvokļiem. Šī projekta unikalitāte ir trīs konstrukciju projekts, proti, gatavas metāla un dzelzsbetona konstrukcijas, kā arī stikla fasādes, ko ražo, piegādā un montē uzņēmums UPB Latvijā.
Izmantošanas platība jaunajam un centrālajam pilsētas rajonam Munksjöstaden ir 125 000 m2. Pirmajam etapam detālplāns ir izstrādāts, bet otrajam etapam tas vēl top. 1500 mājokļiem tiks atvēlēti 105 000 m2, savukārt vairāk nekā 20 000 m2 tiks atvēlēti komerctelpām. Pilsētas attīstīšana Munkšē ezera dienvidu teritorijā ietilpst pilsētas būvniecības vīzijā par izbūves stratēģiju 150 000 iedzīvotājiem Jenšēpingā.
Vecās Munkšē fabrikas teritorija pārtop par jaunu Jenšēpingas pilsētas daļu un nākotnē savienosies ar pilsētas rajoniem Söder un Torpa. Ar savu izteiktu raksturu, mantotu no vēsturiskās fabrikas attīstības, industriālā teritorija kļūst par jaunu rajonu un aktīvu pilsētas daļu.
Astoņu gadu būvniecība
“Attīstot veco fabrikas teritoriju, mēs atveram pilsētas daļu, kas kā pēdējā bija slēgta pie Munkšē ezera,” stāsta Tomijs Fritcs (Tommy Fritz) attīstības uzņēmuma Tolust AB vadītājs. Plānots, ka 150 000 m2 tiks apbūvēti ar 1500 jauniem dzīvokļiem - gan dzīvokļu korporatīviem, gan īres dzīvokļiem, kā arī vairāk nekā 20 000 m2 tiks veltīti komerciālām telpām.
Komerciālajās telpās atradīsies pirmskolas iestāde, trenažieru zāle un veikalu telpas, tāpat arī konferenču telpas, kas atradīsies 16. stāvā ar jūdzēm tālu skatu pāri ezeram un plašajām ārēm.
“Mēs plānojam, ka būvniecības process ilgs astoņus gadus,” saka Tomijs Fritcs. 2016. gada pavasarī uzsāksim apmēram 500 dzīvokļu būvniecību, kuros varēs uzsākt ievākšanos jau 2016. gada oktobrī. Puse no dzīvokļiem būs dzīvokļu kooperatīvi un puse būs īres dzīvokļi. Kopumā plānojam uzbūvēt 17 kvartālus, katrā gada ceturksnī uzsākot jaunu kvartālu, kuros būs vai nu 80 vai 120 dzīvokļi.
Laika plānojums ir saspringts. Līdz ko detālplāns ir pieņemts, tiek veiktas visas nepieciešamās darbības, lai ātrāk uzsāktu būvniecību. Tas nozīmē, ka 18 mēnešu laikā tika pabeigts pirmais kvartāls – biroju ēka.
Trīs konstrukciju projekts
2014. gada rudenī latviešu uzņēmums UPB uzsāka dzelzsbetona un metāla konstrukciju un fasādes elementu projektēšanu un ražošanu. Bija nepieciešamas 25 nedēļas, lai ēka būtu gatava iekštelpu darbiem, kas ir nebijis ātrums.
“Mums ir vienpadsmit gadu pieredze Zviedrijas tirgū. UPB uzsāka savu darbību kā arhitektu birojs 1991. gadā trīs cilvēku sastāvā, un šobrīd uzņēmumam ir vairāk nekā 1300 darbinieki. Ražotnes atrodas Liepājā, Latvijā. Ar trīs konstrukciju projektu mēs varam saīsināt būvniecības laiku un samazināt saskaņošanas laiku dažādu uzņēmēju starpā. Dzelzsbetona un metāla konstrukcijas kopā ar fasādēm veido apmēram 25-30 procentus no visas būves. Mums Munksjöstaden projekts nozīmē to, ka varam piegādāt gatavu risinājumu,” saka Edgars Tooms, UPB pārdošanas departamenta direktors.
UPB ir saražojis un piegādājis 900 stikla fasādes elementus, 300 tonnas metāla konstrukcijas un 6 000 tonnas dzelzsbetona konstrukcijas projekta Munksjöstaden karkasa konstrukcijām.
Dzīvojamie kvartāli ir būvēti ar dažādiem stāvu augstumiem – sākot ar četriem līdz vienpadsmit stāviem. Interese par dzīvokļiem ir bijusi liela. Vieta atrodas pilsētas centrā, un dažādu paaudžu iedzīvotājiem ir liela interese pārcelties uz dzīvi te. Svarīgs ir arī faktors, ka šī vieta atrodas blakus Munkšē ezeram.
Redzams no autostrādes
"Tā kā kvartāli ir veidoti dažādi un to pielietošana arī būs dažāda, tiks panākts sabalansēts pircēju un īrnieku sajaukums, kas vietai sniegs stabilitāti. Pirmajiem 45 dzīvokļiem pieteicās 1600 interesentu,” stāsta Tomijs Fritcs.
Kā pirmā tika atklāta 16 stāvus augstā biroju ēka. Pirmie īrnieki ieradās 2015. gada decembrī un ievākšanās turpinās arī 2016. gada janvārī. Stratēģiski labā novietojuma dēļ, jaunā ēka būs kā Munksjöstaden ieejas vārti no dienvidu puses, un tā būs redzama no autostrādes. Esošais gājēju un riteņbraucēju celiņš tiks pārcelts uz piestātnes malu, lai ne tikai veicinātu kustīgu dzīvesveidu rajonā, bet arī lai smeltos miera sajūtu ūdens un dabas tuvumā.
Fakti:
Tolust AB - dibināts 2007.gadā, kad divi uzņēmumi Tosito un Lustgården nopirka Dienvidu Munkšē fabrikas teritoriju Jenčēpingā.
UPB - dibināts 1991. gadā kā arhitektu birojs trīs cilvēku sastāvā. Šodien uzņēmumam ir vairāk nekā 1300 darbinieki. Uzņēmumam ir vairāk nekā 60 000m2 liela ražošanas platība Liepājā, Latvijā.
Marī Luise Arē un Kims Halls (Marie Louise Aaröe un Kim Hall)
Avots: žurnāls Svensk Byggtidning