Topošās Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra ēkas kopējā platība būs 4100 m2, tajā vienlaikus palīdzību varēs saņemt vairāki desmiti pacientu. Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra būvniecība Latvijā ir nozīmīgākais ieguldījums bērnu psihiskās veselības infrastruktūrā pēdējos gados, tas šobrīd sasniedz 9,1 miljonu eiro.
“Vajadzība pēc specializētiem un mūsdienīgiem psihiatrijas pakalpojumiem bērniem Latvijā ir ārkārtīgi svarīga, diemžēl šī joma no valsts puses mērķtiecīgi guvusi atbalstu tikai dažu pēdējo gadu laikā. Es apbrīnoju Bērnu slimnīcas augsti kvalificēto komandu, kas neraugoties uz visu, cauri gadiem ir attīstījusies kā nozares flagmanis un šobrīd ciešā sadarbībā ar Veselības ministriju strādā pie 2023.-2025. gada nozares attīstības redzējuma. Līdz šim gan darbs noticis bez pacientus un personālu atbalstošas infrastruktūras, taču jau nākamgad šeit būs moderna un mājīga vieta gan stacionārai aprūpei, gan konsultācijām un dažādām terapijām“, stāsta Daniels Pavļuts, veselības ministrs.
“Mēs redzam topošā Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra ēku ne tikai kā vietu, kur saņemt palīdzību īpaši sarežģītās situācijās, bet arī kā kompetences centru. Tajā plānojam rosināt ar veselības aprūpi saistīto organizāciju un speciālistu sadarbību, lai kopīgi meklētu jaunus un efektīvus veidus, kā valstī uzlabot bērnu un jauniešu psihisko veselību neatkarīgi no viņu dzīvesvietas,” skaidroja Zane Straume, Bērnu slimnīcas valdes locekle.
Jaunajā Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā strādās bērnu psihiatri, psihologi, funkcionālie speciālisti – ergoterapeiti, audio logopēdi, fizioterapeiti, uztura speciālisti, kā arī mākslas terapeiti, medicīnas māsas, citi veselības aprūpes un atbalsta darbinieki.
“Pateicoties Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra atvēršanai būs iespēja veidot arī jaunus pakalpojumus pacientiem ar ēšanas traucējumiem, atkarībām no psihoaktīvajām vielām, kā arī citiem nopietniem psihiskiem traucējumiem. Modernā psihiatriskā palīdzība ir dažādu veselības aprūpes jomu speciālistu kopdarbs – strādājot vienā telpā, kā tas paredzēts jaunajā centrā, mediķiem būs vieglāk sadarboties, lai komplicētos gadījumos atrastu labākos risinājumus un palīdzētu bērniem atveseļoties,” uzsvēra Ņikita Bezborodovs, Bērnu slimnīcas psihiatrijas klīnikas vadītājs.
“Pagājušā gada nogalē, uzsākot būvdarbus, zinājām, ka mūs sagaida atbildīgs un izaicinošs projekts ar augstu pievienoto vērtību. Ar gandarījumu novērtēju, ka šajā būvniecībai sarežģītajā laikā, visām iesaistītajām pusēm mērķtiecīgi sadarbojoties, esam veiksmīgi sasnieguši šo simbolisko atskaites punktu. Priekšā vēl ir gana apjomīgi un sarežģīti darbi, bet nešaubos, ka kopīgiem spēkiem un intensīvi strādājot varēsim iespējami drīz jauno korpusu nodot mazo pacientu rīcībā,” stāstīja Dainis Bērziņš, AS “UPB” valdes priekšsēdētājs.
Ēkas forma atgādina atvērtus tauriņa spārnus, to projektējuši un par interjera elementiem domājuši SIA “Nams” arhitekti, jaunus dizaina risinājumus pozitīvai pacientu pieredzi šobrīd veido SIA “H2E”.
Bērnu slimnīca aug stiprāka, gudrāka, draudzīgāka. Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra ēkas būvniecība tiek finansēta no Eiropas Savienības finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Izaugsme un nodarbinātība”.