Azerbaijan Airlines, Boeing 747-8 angārs

Šis bija sarežģīts metāla konstrukciju projekts – tā projektēšanā bija jāņem vērā seismiskā aktivitāte, lielā vēja slodze (41m/s) un specifiskās ugunsdrošības prasības. Angāra platība ir 8 046 m2 un tā augstums sasniedz 31 metru, kas ir līdzvērtīgs 11 stāvu ēkai. Kopējais objekta metāla daudzums ir ap 1850 tonnu, bet nosedzamais jumta klājs tuvu 14 500 m2.

Katra kopne tika projektēta un ražota no septiņiem atsevišķiem segmentiem tādā izmērā, lai tās no ražotnes uz objektu būtu iespējams piegādāt ar transportu. Lai nodrošinātu izbūvēto segmentu savienojumu mezglu atbilstību un kvalitāti, kā arī ātrāku montāžu lielā augstumā, visi kopņu segmenti pirms sastiprināšanas tika balstīti uz pagaidu torņiem un savienojuma mezgli izpildīti ar skrūvju savienojumu. Inženieru paveiktais darbs angāra projektēšanā tika veikts ar nevainojamu precizitāti un izvēlētā kopņu montāžas tehnoloģija sevi pilnībā ir attaisnojusi. Baku angāra projektēšanas komandu veidoja pieci inženieri un trīs tehniķi. Projekta vadības komandā no UPB Nams puses vienā maiņā strādāja seši cilvēki, bet lielākais vienlaicīgi nodarbināto darbinieku skaits objektā sasniedza pat 110 darbiniekus.

Ne mazāk specifiska bija arī jumta klāja izbūve, kur tā nostiprināšanai tika izmantoti ap 60 000 stiprinājumu detaļu, kuru novietojuma tolerance bija 2  mm. Ņemot vērā jumta plaknes formu, šī uzdevuma sasniegšana bija liels izaicinājums projekta vadības komandai.

Atbilstoši specifiskajām ugunsdrošības prasībām, angārā tika izveidota putu ugunsdzēsības sistēma, kas paredzēta iespējamā degvielas uzliesmojuma dzēšanai. Lidmašīnu angāru projektēšanas Standarts NFPA409 nosaka, ka putu sistēmai jāspēj piepildīt telpu ne mazāk kā 10,8 metru augstumā 12 minūšu laikā. Lai pārliecinātos par izbūvētās sistēmas atbilstību standarta prasībām, tika veikta putu sistēmas testēšana, piepildot angāru ar putām vairāk nekā 2 m augstumā, iekļaujoties standartā noteiktajā laikā. Jāpiebilst, ka normatīvi neprasa putu sistēmas pārbaudi pirms ekspluatācijas uzsākšanas, tāpēc tikai retais veic šādu izbūvētās sistēmas atbilstības testu. 

Putu ugunsdzēsības sistēmas testa video pieejams šeit. 

Projekta detaļas

Sazinies ar mums