Sudraba pilsētā atklāj kultūras centru ar UPB fasādēm

Pērnā gada beigās Norvēģijas pilsētā Kongsbergā atklāts jaunais kultūras un izglītības centrs Krona. Šī vizuāli skaistā būve ietver koledžu, zinātnes centru, teātri, trīs kinoteātrus ar 469 sēdvietām, publisko bibliotēku un Akadēmisko bibliotēku, kā arī biroju telpas un kafejnīcu.

 

UPB Kongsbergas kultūras centra būvniecībā veica projektēšanu, ražošanu, piegādi un montāžu stiklotajām fasādēm, kā arī projektēšanas un montāžas darbus sendvičsienām un žalūzijām.

 

Galvenā arhitekta iecere bija ēkas tumšajā stiklotajā daļā stikla paketēs iestrādāt speciāla materiāla un faktūras metāla plāksnes, kas vizuāli atgādina sudrabu. Kongsbergas vēsturē sudraba atradnēm ir nozīmīga loma pilsētas attīstībā – no 1623. līdz 1957. gadam pilsētas atradnēs tika iegūts ap 1 350 tonnām sudraba, tās ziedu laikos 1770. gadā raktuvēs strādāja ap 4 000 darbinieku.

 

Otra arhitekta iecere bija ēkas fasādes daļā izvietot masīvkoka detaļas, kas ēkas dizainu padarītu tuvāku dabai. Risinājumu smago detaļu nostiprināšanai izstrādāja UPB inženieri, ko pēcāk montēja UPB montāžnieki.

 

Jaunā 24 267 m2 plašā kultūras centra izveidē pašvaldība investējusi aptuveni 600 milj. norvēģu kronu (62 milj. EUR) un tā būvniecība atklāta 2013. gada oktobrī. Projekta būvniecība realizēta iecerētajos termiņos un nodota ekspluatācijā 2015. gada nogalē.