Stikla trieciena tests efektīvākam fasādes risinājumam objektā Londonas centrā

Šobrīd procesā esošajam UPB objektam Londonā - Bloom Clerkenwell (netālu no Farringdon West dzelzceļa stacijas) ir noteikti kritēriji, kas jāizpilda – viens no tiem ir standarts EN 14019, kas nosaka drošību, lai neapdraudētu cilvēkus. Otrs kritērijs ir pasūtītāja noteikta specifiska prasība – ēkas stiklu tīrīšana tiks uzticēta alpīnistiem, līdz ar to, stikls ir jāpiemēro šāda veida aktivitātēm.

kotnēji tika veikta priekšizpēte – veiktas vairāk nekā 50 simulācijas SJ MEPLA programmā ar dažādām stikla kombinācijām, sitiena augstumiem, svaru u.c., līdz inženieri nonāca pie diviem variantiem – stikla paketes ar laminētu ārējo slāni 12 mm un 16 mm biezumā. Lai noteiktu atbilstošāko, tika nolemts testu veikt dabā.

Pēc EN 14019 standarta (I3/E3 klase) stiklam jāiztur 50 kg smags trieciens elementa vidū, no 450 mm augstuma. Savukārt, lai pārbaudītu pasūtītāja prasības par alpīnistu iespējamo triecienu, tika mērīts 50 kg smags trieciens no 800 mm augstuma. Tā kā alpīnistu izraisītais trieciens var tikt pielikts jebkurā stikla punktā, UPB speciālisti pielietoja vācu normatīvos aprakstīto praksi un veica triecienu elementa stūrī un vidū. Pie šiem nosacījumiem stikls drīkst ieplīst, bet nedrīkst izbirt vairāk nekā 50 g stikla.

Rezultātā, veicot izvēli starp 12 mm un 16 mm biezām stikla paketēm, tika pierādīts, ka 12 mm stikls atbilst prasībām un spēj pildīt noteiktās funkcijas. Tādējādi tika panākta arī efektīvāka materiāla izmantošana. Būtiski, ka plānāks stikls nodrošina labāku gaismas caurlaidību un ir vieglāks.