RK Metāls cērt jaunas tirgus nišas

"Var uzskatīt, ka šogad uzņēmuma darbībā sākas jauna ēra, ko paver ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un Norvēģijas finanšu instrumenta Norway Grants atbalstu iegādātās iekārtas - 3D koordinātu mērīšanas iekārtu, kas ļauj mērīt detaļu ģeometriskās novirzes un formu, kā arī citas jaunās metālapstrādes iekārtas," pašreizējo situāciju rāda SIA RK Metāls valdes loceklis Artjoms Fokejevs. Viņš atzīst, ka uzņēmums divu gadu laikā ir izveidojies inženiertehnisko speciālistu komandu, kura var gan izstrādāt inženiertehniskos risinājumus dažādām mašīnbūves nozarēm un arī pasūtītājiem. Tādējādi arī kopumā augs uzņēmuma neto apgrozījums.

 

Sāka ar būvelementiem

"Uzņēmuma pirmsākums un arī sākotnējais pamats ir māteskompānijas – a/s UPB – celtniecībā nepieciešamo metālapstrādes produktu izgatavošana, kas arī joprojām dod lauvas tiesu no visiem pasūtījumiem," stāsta A. Fokejevs. Viņš gan atzīst, ka pakāpensiki celtniecības (pārsvarā fasāžu) elementu īpatsvars kopējā ražošanā samazinās, jo tiek attīstītas vairākas jaunas produktu grupas. "Iepriekš varējām tikai saražot, to ko citi ir radījuši, šodien varam gan ražot to, ko izstrādājuši gan pašu, gan citi inženieri," uzsver A. Fokejevs. Viņš norāda, ka pašlaik var izstrādāt risinājumus siltumslodzes, vēja slodzes visiem elementiem, iepriekš nekas tāds nav bijis iespējams.

 

Māšīnbūves detaļas

Otrs darbības virziens RK Metālam ir mašīnbūves konstrukcijas un  detaļas, kurā, pēc A. Fokejeva sacītā, par nopietnu iesaistīšanos var uzskatīt tieši 2015. gadu. "Tāpēc, ka nebija atbilstošu mērīšanas iekārtu, kuras iegādājāmies tikai šogad," tā uz jautājumu, kāpēc šī joma nav tikusi attīstīta iepriekš, atbild A. Fokejevs. Viņš norāda, ka strādājot mašīnbūves detaļu un vēl jo vairāk konstrukciju jomā ļoti svarīgi ir ne tikai spēt saražot, bet arī pārbaudīt saražotā ģeometrisko precizitāti. "Piegādājam dažādas detaļas dažādiem uzņēmumiem, tostarp arī tiem, kas strādā Latvijā, piemēram, Ventspilī strādājošajam Butcher Municipal," tā A. Fokejevs. Viņš norāda, ka jaunie darbības virzieni ļaus uzņēmumam arī audzēt kopējo neto apgrozījumu.

 

Strādā naftas platformām

Vēl viena salīdzinoši jauna joma ir izstrādājumi naftas platformām. "Pirmais produkts šajā jomā bija nestandarta izmēru konteineri, kuros izvietoti konkrēti mezgli – sūkņu stacijas, elektrostacijas," skaidro A. Fokejevs. Viņš arī norāda, ka līdz ar naftas un gāzes ieguvi jūrās, pieprasījums pēc šādām  platformām un  arī to aprīkojumu varētu tikai pieaugt. "Strādājam ar inženiertehniskajām kompānijām, kurām ir izstrādāti savi risinājumi, bet nav ražošanas iespēju, kā arī tiem, kuri ražo šādas platformas, bet paši nespēj saražot visu tai nepieciešamo," tā uz jautājumu, kas ir uzņēmuma klientu loks, atbild A. Fokejevs. Kopumā līdz šim saražoti teju vai divdesmit šādu nestandarta konteineru. Pašlaik šo pieredzi uzņēmums vēlas paplašināt arī uz ugunsdzēšanas aprīkojumu. "Šobrīd tiek strādāts ar ugunsdzēsēju tehnoloģiju projektētājiem, lai piedāvātu savus risinājumus un arī ražojumus," tā A. Fokejevs.

 

Cērt jaunu nišu

Lai arī ražot produkciju pēc klientu pasūtījumiem nav slikti, tomēr uzņēmums nospraudis mērķi – tirgū startēt ar saviem produktiem. "Pirmais no šiem produktiem jau ir izkristalizējies – satvērējkausi – celtniecības ekskavatoru, mežizstrādes un koksnes pārvadāšanas tehnikai," nākotnes ieceri rāda A. Fokejevs. Viņš norāda, ka šis virziens radies pēc vienas Nīderlandes kompānijas pasūtījuma – satvērējkausa – tehniskā risinājuma izstrādes un arī izgatavošanas. "Izstrādājuma pēdas pazuda kaut kur Āfrikā, taču vienlaikus radās secinājums, ka varam sekmīgi ražot šāda veida produktus," tā A. Fokejevs. Viņš arī  neslēpj, ka tam  nav iezīmēta mērķtirgus un tāpēc varot saražot gan pašmāju, gan arī ārvalstu pasūtītājiem. "Vācu kvalitāte par latviešu cenām, un vēl atvērti jebkurām novitātēm," tā uz jautājumu ar ko šie satvērējkausi varētu atšķirties no konkurentiem, atbild A. Fokejevs. Viņaprāt, virziens ir perspektīvs, taču šajā virzienā ir sperts vēl tikai pirmais solis. Savukārt izveidotā konstruktoru un inženierterhnisko speciālistu komanda ļauj izstrādāt konkrēto risinājumu un arī izgatavot attiecīgās  iekārtas. "Bez kausiem, tika izstrādāts arī automatizācijas projekts ģipša pārstrādes rūpnīcai – ģipša piku padeve uz zāģi. Tā sevi pierādīja no labākās puses un tas nozīmē, ka varam sekmīgi strādāt šādā līmenī," norāda A. Fokejevs. Viņs neslēpj, ka vislielākā pievienotā vērtība ir meklējama nevis jau gatavu – citu radītu – izstrādājumu ražošanā, bet gan konkrētu risinājumu un produktu izstrādē, ko arī paši saražotu. "Detaļas ražo tūkstošos un miljonos eksemplāru un bieži vien to pasūtītāji meklē ražotājus, kas tos saražotu, taču ar maksimāli zemām izmaksām," tā uz jautājumu, kāpēc tieši uzsvars tiek likts uz inženertehnisko risinājumu izstrādi, atbild A. Fokejevs. Viņš atzīst, ka šī nav viegla tirgus niša, kurā ir ne tikai spēcīgi konkurenti, it īpaši vecajās ES dalībvalstis, tomēr tā nav plaši izplatīta Austrumeiropā. "Ja jau varējām izstrādāt ne tikai mehānisko, bet ari elektrisko un elektronisko risinājumu, tad aina jau paverās cerīga," uzsvēra A. Fokejevs. Lai arī tas nav liels projekts, taču tas dodot pārliecību, ka uzņēmums spējīgs īstenot arī šāda līmeņa projektus. Jaunus klientus RK Metāls iegūst gan ar māteskompānijas – A/S UPB - kontaktu tīklu, tāpat piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotajās tirdzniecības misijās, kā arī braucot uz dažādiem šīs jomas tā dēvētajiem gadatirgiem.

 

Māris Ķirsons
Avots: Dienas Bizness