MB Betons ražotnē top iespaidīgas grafiskā betona sienas

Grafiskā betona tehnoloģija ļauj uz dzelzsbetona konstrukciju virsmām – sienām, fasādēm u.c. – iestrādāt dažādus vizuālus elementus un lielformāta attēlus, vienlaikus saglabājot visas dzelzsbetonam raksturīgās īpašības, tostarp izturību un ilgmūžību.

Arhitekti un projektu attīstītāji novērtēs grafiskā betona daudzpusību un vizuālo efektu, kas turklāt nerada asociācijas ar dzelzsbetonu. Šī tehnoloģija neprasa papildu darbu vai laiku montāžā objektos, un tai nav nepieciešama īpaša uzturēšana – tāpat kā pārējām dzelzsbetona konstrukcijām. Turklāt tiek saglabātas arī betona dabai draudzīgās īpašības.

Ar grafiskā betona apstrādi sienas no konstruktīva elementa kļūst par stāstu. Vēlamo grafisko risinājumu iespējams izvēlēties no plaša kataloga vai arī izmantot konkrētajam projektam radītu īpašu attēlu. Katram projektam individuāli izstrādājot betona sastāvu, iespējams panākt plašu fasādes toņu paleti, kas ļauj pilnībā realizēt arhitekta un pasūtītāja ieceri. Tās var būt gan niansētas detaļas, gan lielizmēra attēli visas fasādes izmērā. Galarezultāta kvalitāti nodrošina gan augstvērtīgi izvēlētie materiāli, gan precīzi izstrādāta un ievērota ražošanas tehnoloģija, gan rūpīgs ražošanas un montāžas process.

Šī tehnoloģija bieži tiek izmantota skolu, muzeju, sabiedrisko ēku fasādēs jeb vietās, kur iecerēts ar ēkas arhitektūru nodot papildu informāciju vai vēstījumu, piemēram, tekstu, dabas ainavu, vēstures faktu un citās formās. Taču izsmalcināti grafiskā betona risinājumi iederēsies arī viesnīcu un dzīvojamo ēku fasādēs, panākot unikālu kopskatu.

Lai panāktu šo efektu, tiek izmantota īpaša matrica, uz kuras ar cementa cietēšanas aizkavētāju ir uzdrukāts vēlamais attēls. Virs matricas tiek būvēta dzelzsbetona konstrukcija, kura turpmāk nodrošinās ēkas stabilitāti. Pēc atveidņošanas elementa fasādes puse tiek mazgāta, atklājot attēlu un iegūstot vizuālo galarezultātu. 

Attēlā: grafiskā betona sienas panelis skolai Zviedrijā
Pasūtītājs: Skolfastigheter i Stockholm AB
Mākslinieks: Idun Baltzersen