home    site map    UPB AS PREZENTĀCIJA / 2017
   
   par mums      struktūra      jaunumi      produkti / projekti      sabiedriskie projekti      vakances      fotogalerija      kontakti  
 
    

LV

EN

RU

DE
 
 
 
AKTUALITĀŠU ŽURNĀLS PDF
  LEJUPLĀDĒT PĒDĒJO VERSIJU
  ARHĪVS
  PRODUKTU KATALOGI
 
 
HOLDINGA JAUNUMI
 
   
 
   
 
   
 
   
  VISI JAUNUMI
   
 
 
 

  
Bērnu zīmējumi un neparasta grāmata LIEPĀJIŅA

29.12.2011-15.03.2012

 2011.gada 29.decembrī UPB galerijā Liepājā, Dzintaru ielā 19, atvēra neparasto laikmetīgās arhitektūras un pilsētvides grāmatu LIEPĀJIŅA, kuru kopā gatavojuši pieaicinātie vairāk nekā 100 līdzautori! Vienlaikus atklāja grāmatā iekļauto un arī neiekļauto, taču īpaši tai tapušo Liepājas bērnu mākslas skolas audzēkņu un citu bērnu zīmējumu izstādi.

Kāpēc neparasta grāmata? LIEPĀJIŅA ir iedrošinājums liepājniekiem bezbailīgāk domāt un runāt par pašu apdzīvoto moderno pilsētas telpu, kuru izrāda viņiem līdzīgie pilsētnieki, tostarp — mazākie. LIEPĀJIŅA nav sabiedrībai atsvešināts vēstījums, kur viens arhitekts apraksta otra arhitekta sastrādāto. Labākos 47 piemērus — mūsdienu sabiedriskās ēkas, pilsētvides objektus vai nozīmīgas būvieceres — publikācijām zīmējuši 47 bērni, par tām rakstījuši dažādās citās jomās atzīti 47 liepājnieki, bet fotografējuši 6 mākslinieki, kam fotogrāfija vai tieši arhitektūras apskatīšana nav darbdiena — Liepājas tautas fotostudijas FOTAST dalībnieki Mārcis Grīnbarts, Mārtiņš Sīlis, Ziedonis Safronovs, laikraksta KURZEMES VĀRDS fotogrāfs Egons Zīverts, dizaineri Aldis Niedols un Edīte Bernatoviča. Ar personisku piesaisti apkārtējas apbūvētās vides izzināšanai LIEPĀJIŅA tuvina gan līdzautorus, gan lasītājus. Jo vēlamo izpratni var gūt, mērķtiecīgi vērojot, analizējot un attēlojot pilsētvidi.

 

METODE:

• profesionāļi — idejas autors, projekta vadītājs un redaktors, kā arī arhitektūras grāmatu dizaineri
• liepājnieki vai pilsētas fani — satura veidotāji — esejās un fotogrāfijās
• bērni — kritiķi zīmējumos

 

Arhitektes un publicistes, liepājnieces Indras Ķempes vadībā LIEPĀJIŅA īstenota divu gadu laikā kā vidi veidojošo profesiju biedrības KLUBS V10 [V10] aktivitāte ciešā sadarbībā ar partneriem Liepājas bērnu mākslas skolu, Liepājas Kultūras pārvaldi, Liepājas būvvaldi, arhitektu vai plānotāju birojiem. Grāmatas grafisko koncepciju un maketa salikumu izstrādāja dizaina biroja H2E dizaineres Tatjana Raičiņeca un Ingūna Elere. Par valodas literāro labskaņu rūpējās žurnāla RĪGAS LAIKS korektore Guna Kalniņa. Pirmā eseja saņemta otrajā dienā pēc elektronisko uzdevumu izsūtīšanas — 2010.gada 15.martā, pēdējā — šāgada 2.decembrī.

 

Ideja pirmoreiz pieteikta projektam LIEPĀJA — EIROPAS KULTŪRAS GALVASPILSĒTA 2014, kura paredzēja, ka grāmatu par Liepājas laikmetīgo arhitektūru un pilsētniecisko teritoriju pavada informatīvi ietilpīgas arī izstāde un mājas lapa. Tā paša — 2009.gada septembrī sekoja iesniegums Valsts Kultūrkapitāla fonda [VKKF] radošā darba stipendijai par koncepcijas izstrādi. LIEPĀJIŅA tika iesniegta VKKF konkursiem pavisam 10 reizes, no kurām divas — Kurzemes programmas ietvaros. Nosaukumu LIEPĀJIŅA pieteikums ieguva pēc tā apjoma samazināšanas un divu līdzautoru [Indra Ķempe un Aldis Niedols] dalības NĀKOTNES PILSĒTAS SPĒLĒ, kurā ar tādu pašu nosaukumu uzvarēja viņu komandas piedāvājums, kā Liepājas pilsētvidi padarīt pievilcīgāku bērniem. «Tik tiešām, ir Liepāja un Liepājiņa! Liepāja ir izplūdusi, nekonkrēta. Toties Liepājiņa veidota saprotami un skaidri,» tā viena no vairāk nekā simt liepājiņiekiem, aktrise Ināra Kalnarāja.

 

LIEPĀJIŅA nav pirmais V10 izdevums. V10 bija izdevējs 1999.gadā iznākušajai LIEPĀJAS ARHITEKTŪRAS GADAGRĀMATAI, kurā pēdējoreiz apkopota Liepājas arhitektūras kopaina. 1991.gadā V10 laida klajā burtnīcu CEĻVEDIS LIEPĀJAS ARHITEKTŪRĀ, 1989.gadā izdevis pēc pārtraukuma atjaunoto žurnālu LA.LATVIJAS ARHITEKTŪRA. V10 ir mūsdienu formāts dažādas ekonomiski pamatotās transformācijas izgājušajai organizācijai ar misiju veicināt starpnozaru diskusiju kultūru.

 

LIEPĀJIŅA ir 136 lappušu bieza, mīkstā sējuma grāmata, kas nodrukāta 1000 eksemplāros. Drukas darbus Jelgavas tipogrāfijā finansēja Liepājas pašvaldība.

 

LIEPĀJIŅA iegādājama Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā, Rožu laukumā 5/6, Rīgā — grāmatnīcās LUKABUKA, Tērbatas ielā 6/8 vai Aspazijas bulvārī 3, galerijā ISTABA, K.Barona ielā 31A, kā arī grāmatu nama VALTERS UN RAPA veikalos.

 

LIEPĀJIŅA ir draudzīgi neparasts Liepājas suvenīrs Latvijas arhitektūras tūristam. Grāmata salikta kā ceļvedis, lai ar to padusē izstaigātu pilsētu no dienvidu robežas pāri tiltiem līdz Karostai — no vāka līdz vākam.

 

Indra Ķempe, projekta vadītāja, idejas autore un redaktore

 
Atpakaļ   Izdrukāt      Nosūtīt
 
 
 
JAUNĀKAIS UPB GALERIJĀ
 
Mākslas izstāde
CETURKSNIS

05.02.2016.-10.04.2016.
No 2016. gada 5. februāra Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā skatāmas trīs jaunas izstādes – UPB mākslas kolekcijas izstāde CETURKSNIS, Jāņa Murovska izstāde NEIZPROTAMĀ ATTĀLUMA SAJŪTA un Irīnas Ošlejas izstāde KLERKOPOLĒ?
 

 
 
 
 
 
       UPB © 2007 Copyrights | Kontakti
Site design and programming by | CIMO |