Materiāls izdrukāts no www.upb.lv         
 

  

| 27. 11. 2014 | Ražo no metāla loksnēm līdz iekārtām

Fakti
Nosaukums: SIA RK metāls
Darbība: Metālkonstrukciju projektēšana, ražošana, metālapstrāde
Dibinātājs: a/s UPB
Apgrozījums 2013.g.: 9,4 milj.euro
Apgrozījuma prognoze 2014.g.: +13% pret 2013.gadu
Eksports: Zviedrija, Īslande, Norvēģija, Vācija, Nīderlande, Lietuva, Īrija, ASV, Beļģija, Francija, Austrālija
Darbinieki: 150
Reģistrēts: 2009.g.
Atrodas: Grobiņas novads
Avots: UPB


Ražo no metāla loksnēm līdz iekārtām


SIA RK metāls mašīnbūves rūpnīcā tiek izstrādāti specifisku produktu tehnoloģiskie risinājumi un attīstīta pilna cikla ražošana.


Uzņēmums apvieno divas struktūrvienības – vienā ir tradicionālā metālapstrāde, kur top galvenokārt lielgabarīta metāla būvkonstrukcijas, otra ir 2012.gadā uzceltā rūpnīca, kur ražošanas iekārtas tiek komplektētas tā, lai spētu pildīt iespējami plašāka spektra pasūtījumus ar maksimāli augstu pievienoto vērtību. Iekārtas tiek nolūkotas galvenokārt nozares izstādēs, taču daļa tehnisko risinājumu top pašu spēkiem. Paralēli jaunās ražotnes attīstībai robotizētas iekārtas tiek iegādātas arī būvkonstrukciju ražošanai.


Jābūt universāliem
Jaunā rūpnīca, kurā strādā pieci konstruktori un 23 darbinieki ražošanā, darbojas trīs virzienos jeb apgūst trīs tirgus segmentus. Pirmā ir lokšņu liekšana, kurai tiek izmantota astoņu asu metāla prese. Tas nozīmē, ka metāla loksni var salocīt jebkurā vēlamajā leņķī, veidot dažādas konfigurācijas, un tas ļauj dziļāk ieiet ēku fasāžu biznesā, stāsta UPB holdingā ietilpstošās RK Metāls jaunās mašīnbūves un metālapstrādes rūpnīcas direktors Artjoms Fokejevs. «Ja agrāk ēku konstrukcijas nozīmēja galvenokārt dažādu taisnleņķa «kastīšu» kombinācijas, tad mūsdienās ēku fasādēs ir daudz īpatnēju detaļu,» pieprasījumu skaidro A.Fokejevs. Otrs virziens ir mašīnbūves nozare, kuras vajadzībām iegādātas lāzergriešanas, CNC virpošanas un CNC frēzēšanas iekārtas. Visa industriālā saimniecība ļauj ražot plašu detaļu klāstu, ko tālāk var kombinēt produktos ar augstu pievienoto vērtību. «Jāspēj bez papildu ieguldījumiem šodien ražot būvniecībai, rīt – mašīnbūvei,» rūpnīcas stratēģiju skaidro direktors. Rūpnīcā ir arī seši tilta celtņi, kas konstruēti un ražoti pašu spēkiem. «Ne visam jābūt vērstam uz peļņas gūšanu, nepieciešams arī paaugstināt kompetenci,» skaidro direktors, piebilstot – ja viss būtu pakārtots peļņai, tad ražotnē izskatītos tā, kā lielākajā daļā metālapstrādes ražotņu, kur štancē viena tipa detaļas. Trešais tirgus segments, kurā uzņēmums saskata nākotni, ir naftas un gāzes industrija. Šobrīd top aprīkojums naftas un gāzes platformām – specifiski konteineri. «Te ir nākotne, jo tirgus te vēl ir atvērts tāpēc, ka sarežģīts – šajā jomā tiek prasīts augstākais iespējamais kvalitātes standarts,» norāda A.Fokejevs.


Eksportē intelektu
Ražošanas process ietver plašu ciklu – kā izejmateriāls ienāk metāla loksnes, bet ārā no rūpnīcas jau tiek izvestas gatavas iekārtas. Piemēram, šogad pēc Holandes pasūtītāja vizualizācijas RK metālā tapa nojaukšanas un šķirošanas greifers jeb specifisks ekskavatora kauss ar īpaši augstu izturību. Šī pieredze ļauj piedāvāt jaunu produktu klāstu – ne tikai būvniecības, bet arī meža tehnikas jomā. Cits pasūtījums bijis izgatavot frēzēšanas procesa automatizācijas iekārtu, kura aizceļoja uz Beļģiju. RK metāla risinājums ļāva variēt apstrādi no vienas plaknes vairākās. Augsta pievienotā vērtība gala produktam ir tāpēc, ka uzņēmumam ir savs inženieru korpuss. «Mēs nepieņemam pasūtījumus rasējumu veidā, mēs saņemam uzdevumu un inženieri izstrādā risinājumu datorprogrammā, paralēli testējot to ražošanā,» skaidro A. Fokejevs. Tieši sinerģija starp projektētājiem un ražošanu ir panākumu atslēga, uzskata rūpnīcas vadītājs. Lai gan vidējais darbinieku vecums ir mazāk par 30 gadiem, viņu kompetences līmenis ir augsts. «Ja kāds apgalvo, ka augstākā izglītība Latvijā nav līmenī, es iebilstu. Inženieru sagatavotības līmenis, manuprāt, mums ir virs Eiropas vidējā,» apgalvo A.Fokejevs. «Mūsdienās sacensības notiek starp inženieriem, starp smadzenēm,» viņš uzsver. Gan būvniecība, gan mašīnbūve tiecas uz gudrāku ražošanu – energoefektīvāku, tehnoloģiski pilnīgāku, videi draudzīgāku. DB rakstīja, ka RK metāls 2012.gadā rekonstruēja esošo rūpnīcu, kā arī uzcēla jaunu ražotni 4000 m2platībā, ieguldot aptuveni 3,6 milj. eiro. Viens no stratēģiskajiem mērķiem bija importa aizvietošana nozarē, tostarp iekārtu ražošanā.


V.Lēvalde

Avots: Dienas Bizness


 
 
 
    Izdrukāt