Materiāls izdrukāts no www.upb.lv         
 
| 03. 06. 2009 | Arodbiedrības cīņa par zviedru modeli [Nerikes Allehanda]

Latviešu būvnieki Örebro atbalsta prasības, bet pagriež muguru EU.


Zviedrijā ir jābūt spēkā zviedru algām, vienādas algas visiem darbiniekiem. Par šo principu smagi cīnās savienība un izskatās, ka tā drīz to panāks. Örebro Behrn arēnas austrumu centrālā tribīne pašlaik tiek konstruēta ar latviešu būvniecības firmas UPB palīdzību, kam šķiet, ka visi dokumenti ir kārtībā.

 

Ir pusdienas laiks. Ducim latviešu celtnieku ir pusdienas pārtraukums būvlaukumā. Viņi tikko ir bijuši mājās pie savām ģimenēm garajā atvaļinājumā Latvijā, kuru krīze ir skārusi vissmagāk no visām ES valstīm. „Tur vispār nav darba. Būvnieku algas ir sarukušas par 60% no augstākā punkta, kas bija tikai pirms 2 gadiem,” saka Aigars Slezis, „ja mums nebūtu darbs Zviedrijā, mēs tagad būtu bezdarbnieki.”

 

Masveida darba uzteikšana
Ik dienas tūkstošiem cilvēki Latvijā pazaudē darbu. Parlaments ir samazinājis uz pusi vecāku pabalstus, saka kāds cits. Masveida atlaišanas starp skolotājiem. Fabrikas apstādina darbību. Slēdz slimnīcas. Nodokļi tiek pacelti.
„Politiķi ir korumpēti, Latvijā nav demokrātijas, tur ir anarhija,” skarbi nosaka Mihails Valencukevics. Latvijā ES vēlēšanas ir 6.jūnijā, dienu pēc tām Zviedrijā. Bet krīze tās pilnībā noēno. ES debates ir apklusušas. Neviens nevar pateikt, kad beigsies EU-jautājumi, kas stāv politiskajā dienas kārtībā.
Latvija kļuva par ES dalībvalsti 2004.gadā. Nevienam būvniecības sfērā nav kas labs sakāms par ES.
Līdz šim ES nav neko labu devusi Latvijai, saka Aigars Slezis. Nav nekādas atšķirības starp to, kad mēs bijām zem Krievijas. Jā, Krievija bija labāka, stabilāka.

 

„Sasodītie kapitālisti”
Mihails Valencukevics vēl domā vēlēt ES vēlēšanas par sociāldemokrātiem. Tie pārējie ir sasodīti kapitālisti, saka viņš.
Par strādāšanu Zviedrijā salīdzinot ar Latviju, saka Zigmārs Pauls: „Viss ir labi organizēts, būvniecība, darba vide. Zviedru būvnieki iet ar izslietu muguru.”
Latvijā darba aizsardzība ir zemā līmenī, viņi stāsta. To nosaka priekšnieks, kad kāds var izmantot brīvdienas. Tagad, kad ir krīze, jāņem ir bezalgas atvaļinājumi. „Ir traģiski sūdzēties par savu valsti, bet tāda nu ir patiesība,” saka viens no strādniekiem.
UPB ir apakšpiegādātājs NCC Behrn arēnai. NCC ir līgums ar Byggnads un pieprasa kolektīvo līgumu no visiem saviem apakšpiegādātājiem – gan zviedru, gan ārzemju. UPB ir parakstījis Zviedru kolektīvo līgumu ar Byggnads nodaļu Uplandē. Pēc līguma latviešu strādniekiem ir jāsaņem 105-130 SEK stundā.

 

Labas attiecības
‘”Mums ir labas attiecības ar UPB,” saka Anders Larsson – Byggnads nodaļas Uplandē priekšsēdētājs. „Mums ir līgums, tik tālu mēs varam palīdzēt. Kā tas tiek pildīts praksē, es nezinu”. „Tas ir pareizs princips, ka visi saņem vienādu algu par vienādiem darbiem,” saka Zigmars Pauls, „tas pats ir Latvijā. Mēs negribam, lai baltkrievi, poļi un ungāri brauc šurp un stādā to pašu darbu par daudz zemāku samaksu. Bet nav mums kontroles, darba devēji nosaka algas.”
Tāpēc valsts iestādes labi kontrolē melno darbu un darba apstākļus. Viņi taisa apgaitas pa būvlaukumiem. Tiem kam nav dokumenti kārtībā, nekavējoties tiek sūtīti mājās. Dauzi būvniecības sfērā norāda, ka tas ir ļoti labi, ka Byggnads cīnās par vienādas algas principu. Bet tas darbojas tikai uz zviedriem, ne uz ārzemniekiem, saka viens.

 

Spartisks
Uz ārzemnieku darbu viņi skatās ar dalītām jūtām. Viņi ir spiesti dzīvot spartiski, prom no ģimenēm un draugiem.
„Tā kā būt baltajam vergam rietumos,” saka kāds. Bet tagad ir jāpriecājas, ka ir darbs. Behrn arēnā darbs būs līdz jūnijam. Pēc tam jācer, ka būs jauni darbi Zviedrijā. „UPB ir apzināti vērsts uz ārvalstu tirgu,” saka uzņēmuma eksporta direktors Edgars Tooms.
„Zviedrija ir svarīgs un augošs tirgus priekš mums. Mēs nodibinājām eksporta daļu pirms 5 gadiem, lai balansētu mājas tirgu. Bet mēs nekad neticējām, ka lejupslīde Latvijā būs tik pamatīga,” stāsta Edgars Tooms.

NCC ievēlēja UPB kā arēnas apakšpiegādātājus saliekamā betona un metāla konstrukciju piegādei un montāžai. „UPB piedāvājums bija ar redzami zemāku cenu, nodrošina labu kvalitāti un ievēro striktos piegādes laikus,” saka Tomas Vecko, NCC starptautiskais iepircējs.

 

Publikācija oriģinālvalodā PDF formātā

 

Publicēts: Nerikes Allehanda, Örebro, Zviedrija, 03.06.2009.

 
 
 
    Izdrukāt